شهرهای صنعتی ترکیه

تجارت با ترکیه و کردستان عراق


فهرست مطالب

برجسته ترین منطقه که شرکت دلتا تجارت ماد در آن دارای نمایندگی فروش واقعاً فعال می باشد کردستان عراق و شهرهای صنعتی ترکیه میباشد که امیدوار است تشریح و چگونگی های این دو منطقه به تفکیک زیر سودمند اهداف شما باشد.

بازرگانی و تجارت با کردستان عراق

بخش کرد نشین شمال عراق که امروزه به بازاری گرم و پر رونق برای کسب و کار کشور های جهان تبدیل شده است. مکانی استثنایی برای معرفی کالای ایرانی است. شرکت دلتا تجارت ماد این امکان را برای شرکت ها ,کارخانجات و اماکن تولیدی فراهم می آورد تا بتوانند کالاهای خود را جهانی کنند.

حوزه کاری این شرکت در شهرهای کرد نشین مخصوصآ سلیمانیه و اربیل(هولیر)پایتخت منطقه خودمختار کردستان و شهر های شمال کشور عراق میباشد.

با توجه به رونق مبادلات بازرگانی و ترانزیت كالا و همچنین ورود مسافران و زائران به عراق زمینه های زیر را می توان برای صادرات صنعت بیمه كشورمان به شمال عراق مورد بررسی و توجه قرار دارد.

 • صادرات مواد غذایی
 • صادرات مواد بهداشتی و شوینده
 • صادرات مواد پترروشیمی
 • صادرات  کالاهای صنعتی
 • صادرات تجهیزات ساختمانی بدلیل رونق ساخت و ساز در کردستان
 • صادرات مواد پلاستیکی
 • فعالیت شركت های ایرانی در ارائه خدمات بیمه ای به واحدهای تولیدی ، خدماتی به ویژه حمل و نقل كالا و مسافر .
 • بیمه كالاها و خدمات صادراتی شركت های ایرانی فعال در منطقه شمال عراق .

وضعیت عمومی بازار و قیمت ها در کردستان عراق

 • گمركات
 • موسسات مالی و اعتباری
 • خدمات رفاهی و بهداشت و درمان
 • خدمات فرهنگی و آموزشی

از لحاظ مرفولوژی ، شهرهای سلیمانیه و اربیل دارای بازارهای بزرگ و متنوعی هستند قدمت این شهرها سبب شده كه دكاكین موجود در شهر تقریبا از یك نوع تقسیم بندی صنفی ( به لحاط استقرار مكانی ) برخوردار باشند . به طوری كه درخیابان های غیر مركزی شهر هم از صنوف مختلف دیده می شود .
تنها در شهر 800 هزار نفری سلیمانیه حدود 30 پاساژ و گذر و بازارهای مسقف وجود دارد . تعدد زیاد صنوف ساعت فروش و پارچه فروش از ویژگی عمومی بازار این شهر است .
اجناس موجود در مغازه ها از جمله خوراكی های بست بندی شده عمدتا متعلق به كشورهای بازار مشترك شرق آسیا و بعضا كشورهای عربی است كه از دبی و سوریه از طریق استان شمال غربی عراق وارد استان سلیمانیه می شوند  .
اغلب اجناسی كه در بازار این شهرها وجود دارد در بازار شهرهای مرزی ایران نیز به وفور یافت می شود به طوری كه از لحاظ قیمت نیز تفاوت محسوسی با عین اجناس موجود در بازار شهرهای مرزی ایران كه از طریق قاچاق وارد می شوند ندارند قیمت كالاهای مصرفی فسادپذیر تقریبا معادل نرخ استان های مرزی ایران است .
به دلیل دیم بودن اكثریت اراضی كشاورزی محصولات گوجه فرنگی و سیب زمینی و همچنین تخم مرغ از كالاهایی هستند كه عمدتا از ایران وارد می شوند .
دو كالای اساسی نان و گاز دارای وضعیت ویژه ای هستند . آرد مكورد استفاده در تولید نان از محل برنامه نفت در مقابل غذا تامین می شود ( می شد) عدم خرید گندم تولید شمال عراق توسط دولت مركزی و عدم وجود سیلو جهت انبار كردن آن و همچنین توزیع آرد از سوی دفتر برنامه نفت در مقابل غذا سبب شده بود كه حجم زیادی از گندم تولیدی شمال عراق به طور اچاق وارد ایران شود .
گرانی گاز مایع از موارد قابل توجهی است كه باید به عنوان یك بسته صادرات كشورمان مورد بررسی قرار گیرد . در حال حاضر این كالا در سلیندرهای 10 كیلویی با نرخ 800 تومان ( به قیمت سال 1380 ) توسط عاملان توزیع در درب منازل به فروش می رسد . درهر حال اگر وضعیت كلی بازار مصرف كالاهای عمومی را ترسیم كنیم ، می توان گفت كه مواد خوراكی در بازرگانی داخلی منطقه شمال عراق رتبه اول را داشته و مصرف كالاهای پارچه ، لوازم بهداشتی و مصالح ساختمانی نیز رتبه های بعدی را دارند .

گمرک عراق و سلیمانیه

ورود كالاهای متعدد به شمال عراق و اتكای دولت های محلی به درآمدهای گمركی به عنوان منبع مهم داخلی در تامین مخارج دولتی ) سبب گردید كه اماكن متعددی تحت عنوان گمرك فعالیت نمایند در بین گمركات وجود گمركات زاخو و ابراهیم خلیل كه در شمال منطقه و در موقعیت هم مرز با تركیه وسوریه قرار دارند از حجم فعالیت و امكانات بیشتری در مقایسه با سایر گمركات برخوردار هستند .
تعداد مراكز گمركی در حدی است كه تنها در سطح استان سلیمانیه 19 واحد گمركی فعالیت می نمایند .
پراكندگی این مراكز بهنحوی است كه در سلیمانیه 3 واحد ، شهر باژیر 6 واحد ، شاره زور 4 واحد و پنجوین 6 واحد وجود دارد . در شهر پنجوین دو واحد گمركی به نام مشابه بازارچه های مرزی استان كردستان یعنی باشماق و سیران بند فعالیت دارند .
گفتنی است كه گمركات موجود در استان سلیمانیه به دلیل ابتدایی بودن امكانات آن ها بشتر به مكان ها و پست هایی می مانند كه تردد كالا را كنترل نموده و با امكانات بسیار محدود خود به اخذ عوارض مبادرت می نمایند .
در واقع وجود آن ها عمدتا ناشی از انگیزه كسب درآمد و عوارض است تا ارائه خدمات و كنترل كالا ، به طوری كه به استثناء دو كالای مواد مخدر و اسلحه ، سایر كالاها مجاز به مصرف و خرید و فروش بوده و رسما نیز از طریق گمركات موجود ترخیص می شوند .
ارزیابی كالاهای صلادره یا وارده به نحوی است كه فاقد تشریفات خاص یا بررسی های كارشناسی است و صرفا بر اساس گروه كالایی ارزیابی و تعیین عوارض می شوند .
بر اساس وضعیت فعلی گمركات شمال عراق و پایین بودن كیفیت خدمات آن ها می توان گفت كه استمرار مبادلات بازرگانی بین دو طرف اقتضاء می كند كه دو طرف در زمینه كنترل قاچاق كالا و كنترل بهداشت و استاندارد كالاهای صادره و وارده همكاری مشترك داشته باشند . علاوه بر این تجارب گمركات ایران در ترخیص كالاهای مورد مبادله در بازرگانی خارجی از بسترهای صادراتی ای است كه می توان آن را جهت ارتقاء خدمات گمركات شمال عراق عرضه نمود .

خدمات رفاهی و بهداشت و درمان

خدمات رفاهی :

خدمات رفاهی از جمله تامین اجتماعی كه عمومی ترین مورد آن شامل پوشش های بیمه ای می باشد در قبل از تشكیل حكومت های محلی نیز در شمال عراق رایج بوده است . زمینه فعالیت ان بخش از خدمات عمدتا در حوزه های درمان ، عمر ، شخص ثالث و وسائط نقلیه بوده است .
بنا به اظهار تعدادی از شهروندان سلیمانیه خدمات بیمه در زمان حاكمیت دولت مركزی بدین صورت بوده است كه در صورت عدم وقوع حوادث مورد شمول بیمه ، بیمه گذار متعهد به بازپرداخت حق بیمه و بیمه شونده بوده است . به دنبال حذف حمایت های بیمه ای دولت مركزی از منطقه كردستان عراق سازمان های خیریه بین المللی برای جبران این مسئله نوعی پشتیبانی و حمایت همگانی را در خصوص بهداشت و درمان عمومی به ویژه برای كودكان و زنان معمول داشته اند .
قابل ذكر است در دهه اخیر كه به دلیل پایین بودن هزین درمان و استقرار سازمان های خیریه بین المللی در عراق برخی از اتباع ایرانی ساكن در شهرهای مرزی جهت مداوا و خرید داروهای كم یاب خارجی به شمال عراق سفر كرده اند .
در حال حاضر در شهر سلیمانیه یك شركت بیمه تحت عنوان شركت دلنیایی با ارائه خدمات بیمه ای در زمینه اجتماعی ، وسائط نقلیه و اموال فعالیت می نماید .

بهداشت و درمان:

طولانی بودن جنگ های داخلی و ، محرومیت شدید روستاها ، عمومیت فقر ، وجود بیماران شیمیای و … از عواملی هستند كه بیانگر نیاز شدید مناطق شمال عراق به ویژه نقاط روستایی به تامین بهداشت و درمان است . علی رغم تلاش سازمان های خیریه بین المللی در تامین نیازهای بهداشتی و درمانی مردم منطقه شدت نیازهای بهداشتی و درمانی مردم منطقه شدت نیازها سبب شده تا بخشی از این نیازها از طریق بازرگانی خارجی تامین شود . همان طور كه در فصل اول گزارش حاضراشاره شد شركتهای داروسازی ایران از واحدهایی بوده اند كه از طریق مرزهای استان كردستان به شمال عراق دارو ، لوازم پزشكی و بهداشتی صادر كرده اند .
در زمینه ی امور زیر بنایی بخش بهداشت و درمان سازمان بهداشت جهانی (WHO) هر ساله پروژه هایی را از طریق مناقصه های بین المللی به اجرا در می آورد .
با توجه به بیماری های شناخته شده منطقه ، وجود تحصیل كرده های بومی و همچنین وجود پزشكان بدون مرز كمبود محسوسی در رابطه با نیروی انسانی مورد نیاز در بخش بهداشت ودرمان دیده نمی شود .
غیر از داروهای وارداتی ، نیاز محدوده شمال عراق به خرید تاسیسات و تجهیزات بیمارستانی ، لوازم بهداشتی و آزمایشگاهی و همچنین احداث مراكز بهداشت روستایی و بیمارستان های شهری از ظرفیت های دیگر وارداتی هستند كه ایرانی ها با هر طرف خارجی دیگر می تواننند آن را تامین نمایند .

خدمات فرهنگی و آموزشی

شهرهای سلیمانیه و اربیل از نقاط مهم سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی مناطق شمال عراق محسوب می شوند . به طوری كه تعداد اماكن فرهنگی ، تشكل های سیاسی و صنفی و رسانه های جمعی از ویژگی های مهم فرهنگی این دو شهر محسوب می شوند . در حال حاضر حدود 15 ایستگاه تلویزیون فضایی (ماهواره ) دایر و فعال هستند که رونق زیادی به بازرگانی و تبلیغات فرهنگی داده اند .
البته گفتنی است كه سابقه فعالیت رسانه های محلی در شمال عراق به حدود پنجاه سال قبل بر می گردد . اما اعمال محدودیت و جور حاكمیت بعث سبب گردیده است كه از زمان سلب حاكمیت این رژیم در شمال ، مردم منطقه برای جبران این محرومیت و اعلام هویت خود از فضای موجود استفاده نموده و به شكل گسترده ای به فعالیت های سیاسی ، فرهنگی و صنفی روی بیاورند به طوری كه در حال حاضر تنها در شهر سلیمانیه شمار كثیری از واحدها و گروه های فرهنگی و سیاسی وجود دارند .

تجارت با تركيه آغاز تحول شماست

 • خريد كالا از تركيه ، واردات كالا از تركيه معرفی کارخانجات و تولیدکنندگان معتبر در تركيه
 • شناسايي و انتخاب كالاي مورد نياز شما از معتبرترين كارخانجات توليدي تركيه
 • اخذ قیمت و اطلاعات تخصصی محصولات مورد نیاز شما از توليد كنندگان تركيه
 • تائید اعتبار کارخانجات ، شرکتهای تجاری و توليد كنندگان تركيه به منظور انعقاد قرارداد خرید
 • انجام امور حمل و… کالاهای شما از سراسر تركيه به مقصد ايران
 • انجام مذاکرات خرید
 • اخذ نمایندگی از تولید کننندگان ، کمپانیها و كارخانجات معتبر تركيه
 • انعقاد قرارداد و انجام امور تولید کالاهای سفارشی
 • ایجاد دفاتر نمایندگی شما در کشور تركيه

اگر قصد بازاریابی برای تولیدات غذایی خود در ارمنستان، گرجستان، اوکراین، روسیه و امارات متحده عربی را دارید می توانید با کمترین هزینه این کار را به ما بسپارید.

اقلام مورد نیاز جهت صادرات درحال حاضر:

1- خشکبار شامل : برگه زردآلو – برگه هلو – آلو – کشمش زعفران – زرشک – انجیر خشک – توت خشک
2-خرما
3-سیر تازه
4-انواع سس
5-ماکارونی
6-کنسرو ماهی
7-کنسرو غذاهای ایرانی
8-روغن مایع

خرید و فروش :

خريد و فروش كالاهای صنعتی و غير صنعتی با ترکیه

مع‌الوصف بازرگانی دلتا تجارت ماد در رشته بازاريابي حرفه‌اي فعاليت خود را از چند سال اخیر  به منظور بوجود آوردن بانك اطلاعاتي گسترده با هدف قطع واسطه سبب كارآفريني و بوجود آوردن محيطي امن براي مصرف‌كنندگان محترم فراهم نموده است.
لذا از متقاضياني كه خواهان تهيه محصولات درخواستي خود ميباشند يا در بازاريابي محصولات خود دچار مشكل فروش شده‌اند دعوت مينمايد با حسن اعتمادتان به اين شركت درخواست خريد يا بازاريابي محصولات خود را به صورت كتبي به اين شركت ارسال فرمائيد تا در اسرع وقت نسبت به اعلام قيمت اقدامات مقتضي در رضايت شما انجام پذيرد.

مباحث گرفتن نمایندگی :

بحث نمایندگی کمپانی ها ( محصولات ، خدمات و خدمات پس از فروششان ) از جمله مباحث تخصصی میباشد که نیاز به بررسی دقیق و مذاکرات پیچیده بازرگانی است.
در بسیاری از موارد بعلت رعایت نکردن اصول حرفه ای بازرگانی و زیاد شدن هزینه های تمام شده ، با شکست روبرو شده و به ناچار سهم بازار را از دست میدهیم که میتواند ضرری غیر قابل جبران را بدلیل غیر تخصصی عمل کردن به شما وارد گرداند.
این شرکت با روشهای علمی ، نیاز سنجی شده ، شرایط را به نفع شما جهت میدهد که دیگر رقبای شما حرفی برای گفتن نداشته باشند و شما با استفاده از امتیازاتی که تیم ما از طرف کمپانی برای شما مذاکره میکند کاملا شرایط را به نفع شما تغییر خواهد داد.
اگر شما هم اکنون نماینده یکی از کمپانی ها هستید و به خاطر عملکرد غیر تخصصی ، شرایط تجاری فعلی شما سخت و کم بازده است میتوانید با استفاده از روشهای تیمی ما شرایط تجاری سیستم خود را کاملا بهبود دهید و حرف اول را در زمینه کاری خود بزنید و سود بیشتری را تجربه کنید.
تیم ما با آموزش های تئوری ،عملی و حین کار در انواع زمینه های بازرگانی بصورت حضوری ، الکترونیکی ، برگزاری سمینار و هدایت سیستم شما می تواند واحدی مستقل وتخصصی را ایجاد کند و شما از عملکرد واحد حرفه ای خود لذت خواهید برد.

برجسته ترین منطقه که شرکت دلتا تجارت ماد در آن دارای نمایندگی فروش واقعاً فعال می باشد کردستان عراق و شهرهای صنعتی ترکیه میباشد که امیدوار است تشریح و چگونگی های این دو منطقه به تفکیک زیر سودمند اهداف شما باشد.

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *