فیلتر فن کویل چیست؟

بطور کلی فیلتر قطعه ای است از متریال قابل نفوذ با نفوذپذیری و راندمانی مشخص که  در مسیر  عبور (دهش یا مکش هوا)  به داخل هر دستگاه ، مسیر یا مکانی که نیاز به غبار گیری دارد  قرار می‌گیرد.

 از آنجا که در این جا قصد داریم در مورد فیلتر فنکویل برای شما عزیزان بنویسیم، باید بدانیم که دستگاه  فنکویل یا فن کویل و به انگلیسی  Fan Coil Unit یک دستگاه هواساز است که با دارا بودن یک ونتیلاتور یا فن و موتور با دارا بودن مکانیزم مکش و دهش هوا یعنی ایجاد سیکل هوا باعث جابه جایی هوای از نقطه ای به نقطه دیگر میشود و یکی از پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع میباشد و عملا بعنوان هواساز و اکثرا با دارا بودن کویل های آبی در قالب  مبدل هوای سرد یا گرم در واحد های صنعتی و مسکونی و تجاری و… بکار میرود ، این دستگاه گاه دارای قطعات بسیار ساده مکانیکی یا الکترونیکی میباشد و البته در شرایط خاص نیز میتواند پیچیدگی های خود را دارا باشد، که با توجه به اینکه در اینجا قصد براین است که بیشتر در مورد فیلتر فنکویل صحبت به میان آید ، در همین حد به مشخصات فنکویل بسنده میکنیم، البته در صورت نیاز به هر گونه داده و اطلاعات فنی در مورد فنکویل میتوانید با مراجعه به بخش فروشگاه  وبسایت دلتا تجارت ماد بطور که بطور مفصل به آن پرداخته ایم ، با یک سرچ ساده از مشخصات فنی و ریز  قطعات فنکویل در سایت دلتا تجارت ماد بهره ببرید ، یکی از قطعات فنکویل  (Fan Coil  ) فیلتر (Filter  ) میباشد که  وظیفه فیلتر کردن یا  ساده تر بگوییم عدم اجازه ورود  گرد و غبار و آلودگی به داخل فن کویل و تصفیه و پالایش هوا به میزان مشخصی را به عهده دارد.

فهرست محتوا

فیلتر فن کویل چیست؟

فنکویل های تولید شده و یا وارداتی  دردلتا تجارت ماد دارای تیپ های بسیار متفاوتی از قبیل فنکویل زمینی ، فنکویل دیواری ، فنکویل سقفی توکار ، فنکویل کستی ، فنکویل های کانالی و …. میباشد و اما بیشترین نوع استفاده از  آن در ایران از نوع فنکویل سقفی توکار میباشد که بیش از 90 درصد آن داخلی سازی شده و ساخت کشور عزیزمان ایران می باشد که در بعضی از موارد مکش فن کویل های سقفی از زیر و در بعضی موارد مکش از پشت فن کویل است که می بایست در هر دو مسیر فیلتر یا حتی فیلترهایی با راندمان مناسب نصب گردد.

انواع متداول فیلتر فن کویل

بر اساس مش یا توری بکار رفته جهت تصفیه و پالایش هوا :

 • فیلتر فلزی (سیمی / گالوانیزه / آلومینیومی )
 • فیلتر پلاستیکی (پلیمری)
 • فیلترهای ترکیبی (پارچه ای و فلزی)
 • فیلتر نمدی (پارچه ای )

ابتدایی ترین نوع فیلترهای فنکویل ، فیلتر های فلزی بوده و هستند ، این فیلتر ها به فیلتر سیمی نیز معروف هستند که قدیم ها از توری های گالوانیزه استفاده میشد که با گذشت چند سال در دهه 60 جای خود را به فیلتر های با توری آلومینیوم دادند که مشابه فیلتر هود در چند لایه تولید میشوند و اکنون در کشور ما سهم فیلتر فلزی فنکویل بسیار کم شده و شاید کمتر یا حدود 20 درصد باشد.

فیلترفلزی فنکویل قدیمی ترین نوع فیلتر فنکویل یا فیلتر هواساز است که به پیش فیلتر معروف هستند و در رده G4  قرار میگیرند ، البته که وقتی میگوییم پیش فیلتر باید از فیلتر دیگری نیزاستفاده کنیم که تکمیل کننده تئوری فیلتراسیون باشد ، اما در فنکویل بدلیل اینکه بیشتر در محیط های کمتر آلوده استفاده میشود و یا اینکه با تاسف فراوان بیشتر تولید کننده ها در جهان فقط یک بستر برای این فیلتر طراحی کرده اند ، در اکثر اوفات به همین پیش فیلتر ختم میشود، فیلترهای فلزی یا فیلتر آلومینومی تولید شده در دلتا تجارت ماد به چند روش و شکل و از چند نوع متریال تهیه و تولید میشود که هر کدام به نوبه خود بسیار حایز اهمیت میباشد . اما یکی از بهترین نوع فیلترهای فلزی فیلتر با قفل هودی است که برای فنکویل بسیار مناسب است .

فیلتر فلزی

فیلتر های هواساز بصورت استاندارد متانسب به ظرفیت هوادهی دستگاه طراحی میشوند ، در اکثر هواسازهای بالای 10000 سی اف ام (10,000 cfm) ، فیلتر های بصورت استاندارد بصورت 7 یا 8 لایه تولید میشوند که از توری هایی با چشمی های متفاوت استفاده میگردد تا فیلتراسیون بصورت اصولی انجام بگیرد در بازار ایران بیشترین موجودی و استفاده از توری های آلومینومی با چشمی 170 توری با چشمی 180  و توری با چشمی 190میباشد ، که بصورت علمی بصورت درشت به ریز و یک در میان بصورت وی تایب (V Type ) یا به اصطلاح کارگاهی کرکره ای شده ، که بعضی افراد بصورت محلی به آن توری هفتی هشتی نیز میگویند ، اسفتاده میگردد این توری ها بدلیل استحکام بالا و طول عمر زیاد و دم دست بودن جهت تولید و اسان بودن تولید آن از دیرباز تاکنون مورد استقبال بوده است ، بسیاری از تولید کننده های سیستم های هواساز خود این فیلتر را تولید میکنند و کمتر حاضر به برون سپاری آن هستند و گاها این باعث کاهش یافتن کیفیت فیلتر میشود چون به صورت تخصصی تولید نمیگردد ، و این یکی از ضعف های این فیلتر است.

اما در شرکت دلتا تجارت ماد این نوع از فیلتر خود در چند تیپ متفاوت تولید میگردد که هر کدام محاسن خود را دارا میباشد ، به روز ترین فیلتر فلزی فنکویل ، نوع قفل دار طرح هودی میباشد که بنا به اتصال بسیار مناسب در جای خود از لحاظ  کیفیتی از دیگر فیلترهای فلزی دارای کیفیت بالاتری است .

در اوایل دهه هشتاد خورشیدی مصادف با شروع قرن بیست و یکم میلادی شرکت دلتا تجارت ماد با ورود فیلتر فنکویل جدیدی بنام فیلتر پلاستیکی فنکویلی یا فیلتر نایلونی فنکویلی که توری آن از جنس پلی پروپیلن و پی وی سی هستند اقدام به واردات توری خام از اروپا ، هند و چین نمود و درنهایت با گدشت بیش از بیست سال شرکت دلتا تجارت ماد توانست بازار فیلتر فنکویل را از فیتر های فلزی کاملا منقلب و به سمت فیلترهای پلاستیکی که فیلتر پلی پروپیلن یا فیلتر پ پ معروف هستند بکشاند که هم اکنون سهم دلتا تجارت ماد از تولید این فیلترها در بازار فیلترفنکویل بیش از 98 درصد است ، البته ناگفته نماند که از این 98 درصد هنوز حدود 20 درصد از فیلترها از نوع فیلتر فلزی یا همان فیلتر آلومینیومی میباشد که دلایل خاص و فنی و حتی گاها سلیقه ای خود را دارد.

فیلتر پلاستیکی

فیلتر پلاستیکی  یا فیلتر پلیمری فنکویل که در عموم به آن فیلتر پارچه ای نیز گفته میشود بیشتر از 80 در صد فیلترفنکویل و فیلتر داکت اسپلیت را به خود اختصاص میدهد که همانطور که گفته شد بیش از 98 درصد از فیلترهای فنکویل توسط شرکت دلتا تجارت ماد تولید و عرضه میشود که تمامی ماشین آلات به مرور زمان چنان طراحی و بکار گرفته اند که این شرکت روزانه امکان تولید بیشتر از 1000 عدد فیلتر را بطور میانگین دارد ، فیلتر پ پ  در مقایسه با فیلتر فلزی فیلترها قابلیت شستشو و دسترسی آسان میباشند تا هرچند وقت یکبار جهت جلوگیری از کاهش راندمان دستگاه، به خوبی تمیز و دوباره جایگزین گردند.

هواسازهای مختلف از قبیل فن کویل جهت عملکرد بهینه نیاز به فیلتر های مناسب دارند. انواع مختلف فیلتر که از لحاظ کارایی و کیفیت متفاوت هستند در بازار وجود دارند. شما قبل از تهیه فیلتر باید شناخت کافی از آن ها داشته باشید و با توجه به نیاز خود بهترین نوع را انتخاب کنید.

انواع فیلترهای پلیمری یا فیلتر پ پ تولید شده در شرکت دلتا تجارت ماد

 • فیلتر فنکویلی پلی پروپیلن (PP) دوردوخت با نوار برزنت
 • فیلتر فنکویلی پلی پروپیلن (PP) دوردوخت با نوار اسپان باند
 • فیلتر فنکویلی پلی پروپیلن (PP) دوردوخت قلاب دار (قلاب های مسوار)
 • فیلتر فنکویلی پلی پروپیلن (PP) دوردوخت دو یا چند تکه
 • فیلتر فنکویلی پلی پروپیلن (PP) با کلاف یا فریم آلومینیوم
 • فیلتر پلی پروپیلن (PP) چند لایه با کلاف گالوانیزه مخصوص هواساز

مزایای فیلتر فن کویل پ پ یا فیلتر پلی پروپیلن

همانطور که گفته شد با استفاده از فیلتر فن کویل، می توانید از سیستم های سرمایشی و گرمایشی خود محافظت کرده و کارایی آن ها را بهینه نمایید. این فیلتر ها باعث می شوند تا ذرات درشت تر روی کویل های گرمایشی و سرمایشی جمع نشوند و باعث جلوگیری از کثیفی آن ها خواهند شد و در نتیجه راندمان کویل کاهش پیدا نمیکند.

در نتیجه گردش هوا در آن ها راحت تر انجام شده و مشکلی نیز برای دستگاه های شما پیش نمی آید. فراموش نکنید که این تجمع ذرات سبب می شود کویل ها مسدود شده و به راحتی گردش هوا انجام نگیرد و در نهایت خنک کنندگی خوبی نداشته باشید و حتی با ایجاد فشار و همچین عدم ترموستات و عدم استراحت موتور باعث استهلاک و در نتیجه به عبارت معمول سوختیگی موتور یا همان سوختگی سیم پیچ موتور شود .

 بطور خلاصه اکثر فیلترهای هوا و همچنین فیلتر فن کویل محصولی کاملا کاربردی است که برای تهویه و ایجاد هوای مطبوع در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نوع فیلتر پارچه ای یا  همان فیلتر پلاستیکی که از جنس توری فیلتر پلی پروپیلن است  بسیار راحت است و از جایی که بازدهی بسیار خوبی دارند، مورد استقبال قرار گرفته اند

مشخصات مهم در انتخاب فیلتر فن کویل چیست ؟

همانطور که گفته شد فن کویل ها شامل انواع مختلفی هستند که تولید کننده گان یا تاسیساتی ها باید با توجه به نیاز مشتری نهایی یا همان مصرف کننده ، بهترین نمونه را طراحی و ارایه  کنند.  این فن کویل ها کارایی متفاوتی دارند که انتخاب نوع طراحی فنکویل جهت سفارش به تولید و در نهایت استفاده آن توسط مصرف کننده نهایی به دسته های مختلفی ازجمله فن کویل سقفی، دیواری و زمینی ، کستی (کاستی) ، فنکویل سفقی زمینی دکوراتیو و … که در سایت دلتا تجارت ماد به تفصیل مشخصات فنی آنها ارایه شده است  فنکویل ها بطور کلی نیز به دو نوع  فنکویل روکار و فنکویل توکار تقسیم میشوند

اگر می خواهید نمونه های روکار را تهیه کنید، بهتر است به ظاهر و ابعاد آن توجه داشته باشید که فضای مورد استفاده و یا فضای دکوراتیو شما را دچار به هم ریختگی نکند ، امروزه بیشتر از فنکویل هایی که در فضای  دید نباشند استفاده مشود و نوع توکار آنها بسیار متداول تر است که میتوانید جهت مشاوره بابت انتخاب فنکویل با شرکت دلتا تجارت ماد تماس حاصل فرمایید تا به تفصیل بهترین نوع انتخاب فنکویل برای شما تشریح شود . حال در این انتخاب  معممولا فیلتر فن کویل نیز بنا به طراحی و نوع بازدهی انتخاب میشود که بسیار حایز اهمیت است

انواع فیلتر فن کویل در طول استفاده بدلیل به دام انداختن ذرات و آلودگی ها  نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارند. نمونه هایی که در معرض جریان هوا قرار می گیرند میتوان هر یک فصل استفاده یک الی دو مرتبه شستشو داد و حتی اگر دسترسی به آن مقدور باشد با جارو برقی تا اندکی فیلتر فنکویل را تمیز کرد.

استفاده از فیلتر فن کویل در تهویه مطبوع آپارتمان

معمولا همه شهرها به ویژه شهرهای صنعتی میزان زیادی آلودگی دارند و هوای آن ها مطبوع و سالم نیست. در نتیجه باید حتما از یک فیلتر هواساز مناسب در محیط استفاده کنید. مناسب به این معنی که دوام خوب و قابلیت شستشو و قابلیت تعویض آسان بدون نیاز به نفر فنی داشته باشد که این مهم به تولید کننده دستگاه شما بستگی دارد اما شرکت دلتا تجارت ماد با مشاوره دادن به تولید کنندگان برای نوع انتخاب فیلتر و نحوه جانمایی آن در دستگاه فنکویل یا داکت اسپلیت و یا هر هواساز دیگری این مهم را آسان نموده و مصرف کننده نهایی را از حضور متخصص جهت تعویض فیلتر بی نیاز نموده است.

استفاده از فیلتر فنکویل در بیمارستان ها

در اماکن بیمارستانی علاوه بر استفاده از فیلترهای نوع پ پ از انواع دیگر فیلتر ها بخصوص فیلتر هوا استفاده میشود که طراح فنکویل باید بصورت تخصصی اقدام به طراحی و تولید ریل های مخصوص این فیلتر نماید.

استفاده از فیلتر فنکویل در بیمارستان ها

استفاده از فیلتر فن کویل در تهویه مطبوع ادارات

ادارات نیز از مکان های بسیار پر رفت و آمدی هستند که میزان زیادی آلودگی در آن ها جریان دارد. به همین جهت داشتن یک سیستم تهویه مناسب فیلتر یا به عبارتی فیلتر اتاق تمیز می تواند فضایی پاک تر و سالم تر را برای کارکنان و مراجعین به همراه داشته باشد و حتی راندمان آن ها را بالا ببرد که انتخاب فیلتر برای هواساز آنها مقداری تخصصی بوده و علاوه بر فیلترپ پ  یا همان فیلتر پارچه ای با توری پلی پروپیلن مشاور باید برای طراحی و استفاده فیلتر های دیگر نیز اقدام نماید .

فیلتر فن کویل اداری و تجاری

چرا انتخاب پارچه مناسب برای فیلتر هواساز علی الخصوص فنکویل و داکت اسپلیت اهمیت دارد؟

در صنعت تصفیه هوا در دستگاه های تهویه از فیلتر های  بی شماری استفاده می شود که رایج ترین و مفیدترین آنها روش فیلتر توسط پارچه های قابل شستشو  می باشد. فیلتر پلی پروپیلن یا همان فیلتر پ پ به طور فزاینده ای در صنایع مانند صنایع غذایی و لبنی، متالورژی و معدن به عنوان یکی از تجهیزات موثر و مقرون به صرفه برای جداسازی مواد آلوده در هوا  استفاده می شود. که گاه تک لایه و گاها چند لایه بنا به قدرت دستگاه هواساز بکار گرفته میشود

انواع پارچه فیلتر

پارچه فیلتر فنکویل و هواساز یکی از تجهیزات فیلتر  است، که بر راندمان و عملکرد فیلتر  تاثیر بسیار زیادی دارد. پارچه فیلتر فنکویل در طیف گسترده ای از مواد مانند PP (پلی پروپیلن)، PE (پلی اتیلن) یا نایلون، در مقدار نخ نخ و روش بافندگی متفاوت، اندازه منافذ، جزئیات و مشخصات درجه بندی میکرون ارائه می شود. پارچه فیلتر  معمولاً شامل 4 نوع پلی استر (تریلن / PET)، پلی پروپیلن (PP)، چینلون (پلی آمید / نایلون) و وینیلون است. به خصوص مواد PET و PP بسیار محبوب هستند.

موارد زیر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب پارچه فیلتر  می باشند:

 • نوع دستگاه تهویه
 • قدرت یا به عبارتی سی اف ام دستگاه cfm  هواساز
 • مقدار آلودگی محیط یا شهر و یا منطقه ای که دستگاه هواساز قرار است در آنجا استفاده شود
 • برآورد و انتظار بابت میزان حذف ذرات و آلایندگی

پارچه فیلتر فنکویل ( هواساز ) پلی استر (PE)

برای تعیین اینکه کدام پارچه برای فیلتر فنکویل یا هواساز یا داکت اسپلیت  شما مناسب است با ما همراه باشید تا با ویژگی ها و خصوصیات هر یک از آنها آشنا شوید.

ویژگی برجسته پارچه پلی استر مقاومت دمایی و کششی بالای آن در بین پارچه های مصنوعی موجود است. به دلیل دمای بالای عملیاتی تا 302 درجه فارنهایت، استحکام کششی بالا و کشیدگی خوب، به طور گسترده به عنوان یک پارچه فیلتر برجسته و محبوب شناخته می شود.

پارچه فیلتر پلی استر را می توان به پارچه های اصلی PET، پارچه های نخ بلند PET و تک رشته ای PET تقسیم کرد. این پارچه فیلتر مقاوم در برابر مواد شیمیایی قلیایی نیز میباشد به شرطی که دستگاه تهویه برای اماکن خاص استفاده گردد و دمای عملیاتی 130 درجه سانتیگراد هستند. آنها را می توان به طور گسترده در داروسازی، ذوب غیر کشتی، صنایع شیمیایی برای تجهیزات تهویه استفاده کرد. دقت این نوع پارچه فیلتر می تواند به حد کمتر از 5 میکرون برسد.

پارچه فیلتر فنکویل پلی پروپیلن PP

پارچه پلی پروپیلن    با براق بودن، نفوذپذیری عالی و جذب رطوبت صفر مشخص می شود. بسیار راحت بودن نظافت  آن زمان تمیز کردن و همچنین در برابر اکثر محیط های اسیدی و قلیایی مصرف آن را برای اماکن مرطوب مثل شمال و یا جنوب کشور را ضروری میسازد چرا که نوع فیلتر های فلزی در شهرهای بسیار شرجی جنوب به زود مستهلک و غیر قابل استاده میگردد،  دمای قابل این نوع توری 280 درجه فارنهایت است.

پارچه فیلتر پلی پروپیلن دارای خواص مقاومت در برابر اسید، مقاومت در برابر قلیایی، وزن مخصوص کوچک، نقطه ذوب 142-140 درجه سانتیگراد و دمای عملیاتی حداکثر 90 درجه سانتیگراد است. دقت این نوع پارچه فیلتر می تواند به حد کمتر از 1 میکرون برسد.

ضعف پارچه فیلتر فنکویل یا هواساز نایلونی

فیلتر نکویل از نوع فیلتر پلاستیکی یا همان فیلتر پ پ فنکویل به دلیل پلاستیکی بودن در مقابل آتش بسیار ضعیف بوده و در آتش سوزی بسرعت دچار حریق مشود .

طراحی و تولید پارچه فیلتر فنکویل

این توری در جهان به Air Conditioning mesh net  یا همان توری اختصاصی مشبک سیستم های تهویه مطبوع معروف است که هنگام تولید پارچه فیلتر ، به روشی مشابه پارچه لباس بافته  می شوند.

در تولید فیلتر نیز این روند همچنان ادامه دارد و ابتدا یک قالب از پارچه موجود یا با استفاده از ابعاد دستگاه ساخته می شود. سپس پارچه با کمک الگو به اندازه برش داده می شود. این فرآیندها امروزه به طور طبیعی به صورت دستگاهای هوشمند انجام می‌شوند. پارچه با استفاده از تکنیک حرارتی به شکلی برش داده می شود تا از باز شدن آن جلوگیری شود .

جمع بندی و نتیجه :

فیلتر فن کویل یک محصول کاملا کاربردی است که برای تصفیه هوا در مکان های مختلف مثل خانه ها و اداره ها و اماکن تجاری و صنعتی  به کار می رود. این وسیله می تواند از ورود خاک و گرد و غبار درشت به وسایل گرمایشی و سرمایشی جلوگیری کند و در نتیجه راندمان کاری آن ها را نیز بالاتر ببرد. این قطعه در قالب های مستطیلی و چهارگوش و گاها اشکال غیر منتظره تولید و بصورت سفارشی  وارد خطوط تولید می شود و در ابعاد بسیار مختلف و سفارشی مختلف قابل سفارش است. شرکت دلتا تجارت ماد در اوایل تولید تلاش بسیاری برای استاندارد سازی ابعاد فیلترهای نمود که بتوان نهایتا در حدود پنجاه سایز آن را تولید و دپو (انبار) نمود ، اما متاسفانه بدلیل بسیار متنوع شدن ابعاد فیلترها که تولید سلیقه ای و خارج از استاندارد فنکویل را میتوان از دلایل ان برشمرد باعث شد که ابعاد فیلتر فنکویل به مانند ابعاد شیشه پنجره بسیار متنوع شود و این قطعه کاملا اختصاصی و تحت سفارش تولید و تحویل تولید کنندگان دستگاههای سرمایشی گرمایشی گردد.

انتخاب نوع و توری یا پارچه فیلتر فنکویل نقش بسیار مهمی در فیلتراسیون دارد. در این راستا شرکت دلتا تجارت ماد با انتخاب بهترین نوع پارچه ها با واردات نخ حتی ازآلمان و ارسال آن به هند جهت تولید بهترین نوع فیلتر اقدام نموده است و برای اطمینان از فیلتراسیون بیشترین حساسیت و دقت ها را بکار برد البته گاها دیده میشود که افرادی با استفاده از توری های غیر مرتبط و بسیار بی کیفیت اقدام به تولید این محصول می نمایند که با هوشیاری تولید کننده گان دستگاه های تهویه مطبوع این افراد امکان ورود به عرضه را نداشته اند.

 عمده پارچه هایی که به عنوان فیلتر در فیلتراسیون آلودگی در دستگاه فنکویل یا هواساز یا داکت اسپلیت مورد استفاده قرار میگیرند از مواد مختلفی مانند پلی استر، پلی آمید (نایلون)، پلی پروپیلن و پنبه (کتانی) یا ترکیبی از آنها ساخته می شوند. انتخاب نوع پارچه فیلتر عمدتا به مواد، انواع نخ و الگوهای بافت بستگی دارد. در ادامه به  مشخصات فنی نوع پارچه و چگونگی انتخاب پارچه مناسب می پردازیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *